Results

Results That Say It All

CoachChris.ca athletes and clients consistently place well in many events.

These strong results are a testament to the superior coaching found at CoachChris.ca. The following are some results, from our Coaches athletes.
To find out about the Coach Chris training packages, please visit the PACKAGES page.

2019

 CoachChris.ca Athlete
Category
Race
Result
Moe O’Hare
Masters40+/50+
Woodnewton O Cup
Long Sock Classic
Sausage Suit ITT
Turkey Point Half
Albion O Cup
Kelso O Cup
Port Hope O Cup
Kingston Trophy
1st Place
1st Place
1st Place
1st Place
2nd Place
2nd Place
2nd Place
2nd Place
James Delodder
Men 45-49
Provincial Duathlon
MSC Duathlon Series
Springbank 5 km
Welland Duathlon
1st Place
1st Place
1st Place
2nd Place
Anna Tykoliz
Masters 50 +/60+
Paris to Ancaster
UCI Fondo Qualifier
O Cup Series Overall
1st Place
1st Place
4th Place
Chris Durand
Masters 40+
Big F Road Race
Woodstock Relay
Hardwood Relay
Port Hope MTB O Cup
Woodnewton O Cup
Kelso O Cup
1st Place
1st Place
2nd Place
4th Place
8th Place
8th Place
Austyn Roseborough
Women 25-29

K-Town Swim/Bike
Welland Long Course
Guelph Lake Triathlon

1st Overall
4th Place
5th Place
Sarah McKenzie Picot
Senior Sport
Albion MTB O Cup
Woodnewton O Cup
Port Hope O Cup
3rd Place
6th Place
6th Place
Jeremy Girard
Men 40-49

Tecumseh Duathlon
McGreggor Mug Run
K-Town Duathlon

1st Place
3rd Place
6th Place
Greg Wilkinson
Mixed Team

World Transplant Relay

3rd Place
Leo St. Germain
Men 60-65
Ontario Provincials
Collingwood Fondo
UCI Fondo Worlds
4th Place
8th Place
35th Place
Al Bennetto
Men Open

Tour de Bonnechare
Tour de Whitewater

1st Place
2nd Place

 

2018

 CoachChris.ca Athlete
Category
Race
Result
Moe O’Hare
Masters40+/50+
Humbler Half Marathon
Kingston Trophy Half
Mad Cross
Long Socks Half
Hardwood Canada Cup
Tour of Pelham
Woodnewton O Cup
Horseshoe Canada Cup
Albion O Cup
Albion XCO O Cup
Provincial MTB
1st Place
1st Place
1st Place
1st Place
2nd Place
2nd Place
2nd Place
3rd Place
3rd Place
3rd Place
3rd Place
James Delodder
Men 40-49
Stephanie Grady Run
Cross Roads 5km
Daffodil Dash 10 km
West Lorne 10 km
Lakeside Duathlon
Guelph Lake II Duathlon
1st Place
1st Place
1st Place
2nd Place
3rd Place
3rd Place
Zach Konings
Elite 3 Men
O Cup Overall
U23 Crit Champs
Cobourg Gran Prix
Quinte Crit
Fieldstone Crit
1st Place
2nd Place
3rd Place
3rd Place
4th Place
Simon Aldridge
Men 40-49
Lakeside Sprint Du
Milton Sprint Du
Goderich Sprint Du
2nd Place
3rd Place
4th Place
Anna Tykoliz
Masters 50 +/60+

Kelso MTB Series
Blue Mountain UCI TT
Blue Mountain UCI RR
Paris to Ancaster
O Cup MTB Series

1st Place
2nd Place
3rd Place
3rd Place
4th Place
Chris Durand
Masters 40+
Mansfield 8 hr Coed 4
Woodstock 6hr tag team
Albion O Cup
Horseshoe Canada Cup
Albion O Cup Enduro
1st Place
2nd Place
3rd Place
5th Place
6th Place
George Papadakos
Men 40-44, 40-49

Sommer Mornings Tri
Wasaga Beach Tri
Baden Duathlon

2nd Place
3rd Place
6th Place
Andrew Flanagan
Elite 4

Cobourg Grand Prix
Preston Street Crit
Kitchener Grand Prix

4th Place
8th Place
10th Place
Colin Cattral
Elite 4
Calabogie Classic
3rd Place

2017

 CoachChris.ca Athlete
Category
Race
Result
Moe O’Hare
Masters40+/50+
Tour of Pelham
Woodnewton O Cup
The Humbler Half
Long Socks Classic
Kingston Half
Canadian XCM Champs
We Need More Cowbells
Hardwood Cross
Barrie Cross
Homage to Ice
Horeshoe Canada Cup
Mad Cyclocross
Albion Hills O Cup MTB
1st Place
1st Place
1st Place
2nd Place
2nd Place
2nd Place
2nd Place
3rd Place
3rd Place
3rd Place
3rd Place
3rd Place
3rd Place
Simon Aldridge
Men 40-49
Guelph 1 Standard Du
Lakeside Standard Du
Goderich Sprint Du
Magog Can. Champs
1st Place
2nd Place
2nd Place
7th Place
Zach Konings
Elite 3 Men
O Cup Criterium Series
Race Timing O Cup
O Cup Road Series
Bike the Bruce O Cup
Fieldstone O Cup Crit
Kitchener Twilight
Calabogie O Cup
3rd Overall
4th Place
5th Overall
5th Place
5th Place
5th Place
6th Place
Chris Barson
Senior Expert Elite 1/2 Cross
Woodnewton O Cup
Tour of Pelham
Paris to Ancaster 70 km
1st Place
5th Place
33rd Overall
Donny Klassen
Men 40-49

Niagara Sprint Duathlon
MEC London Race #2
Bluewater Sprint Du
Welland Sprint Duathlon
Leamington Sprint Du

1st Place
2nd Place
2nd Place
3rd Place
3rd Place
Anna Tykoliz
Masters 60+
Paris to Ancaster
Grey County ITT
Grey County RR
UCI World Champs ITT
UCI World Champs RR
1st Place
1st Place
2nd Place
10th Place
13th Place
Chris Durand
Masters 40+

Centurion Stage Race
Provincials MTB
MTB O Cup Overall
Quebec Single Track
Buckwallow O Cup

2nd Place
3rd Place
4th Place
4th Place
5th Place
George Papadakos
Men 40-44, 40-49

Blue Water Triathlon
Wasaga Beach Tri
Guelph Lake I Tri

2nd Place
4th Place
10th Place
James Delodder
Men 40-49
Crossroads Turkey Run
Bluewater Duathlon
1st Place
3rd Place
Ainsley Ault
U15 Women
Tecumseh Triathlon
Youth Cup Overall
Dunrobn Triathlon
11th Place
11th Place
12th Place
Steph Bester

Elite 1/2 Women

Calabogie O Cup
6th Place
Sarah McKenzie Picot
Senior Sport
Horseshoe Canada Cup
Hardwood Canada Cup
4th Place
4th Place

 

 

View older results >>